Beépítési tanácsok
Beépítési javaslatok
Otthonunkba természetes megjelenés, időtálló megoldás.
Szükséges eszközök:
- Sillmaster lejtésképzett XPS,
- Sillmaster párkány,
- Den Braven (téli, nyári) Multikleber PU ragasztó,
- Den Braven Exterior tömítő,
- vízmérték, kinyomópisztoly
- mérőeszköz, szike, ceruza,
- maszkolószalag, ecset,
- derékszög, festék, súly.
Portalanítás
Egy kefe vagy kézi seprű segítségével portalanítsuk a káva és a párkány felületét! Ez feltétlenül szükséges ahhoz, hogy a PU ragasztó ne a porra ragadjon rá, hanem a párkányra, illetve a káva felületére.
A káva mérése
Mérjük le a káva hossz-, illetve mélységi méretét. A hosszt célszerű kívül és az ablak közvetlen közelében is megmérni, a mélységet pedig jobb és bal oldalon is. Így kapjuk meg, hogy milyen lejtésképzett XPS-t kell a táblából kiszabni.
Az XPS méretre vágása
A mért méreteket rajzoljuk rá a lejtésképzett XPS-re. Az XPS 38 cm széles, így ha nem 40 cm-es a párkányunk, akkor eldönthetjük, hogy a vastagabb feléből vagy a vékonyabbikból vágjuk ki a méretet. Ez függ attól is, hogy milyen vastagság építhető be a párkányfogadóba vagy az ablak elé.
Szabjuk ki éles szike és vízmérték segítségével a lejtésképzőt.
A lejtésképző ragasztása
Mielőtt felragasztjuk, próbáljuk oda a lejtésképzőt az ablakba, majd vízmértékkel vizsgáljuk meg a lejtést. Amennyiben megfelelő (nem az ablak felé lejt) csak akkor ragasszuk fel. Az XPS egyik oldalát fújjuk ki alacsony tágulású PU ragasztóhabbal. Először körbe a szélén, majd cikk-cakkalakban. Tanácsos kesztyűt használni; a PU csomagolásában is találunk ilyen védőfelszerelést.
Az XPS ragasztása
Helyezzük fel az XPS-t a kávára, és nyomkodjuk le jó alaposan, majd súlyozzuk le. A PU (még ha alacsony tágulású is) tágul, így egyenetlenül kerülhet fel a lejtésképzés, amennyiben nincs lesúlyozva. Ne aggódjunk amiatt, hogy a PU esetleg kicsordul, mert amint megszilárdul, egy szike segítségével könnyedén és nyom nélkül eltüntethető.
Maszkolás
Ragasszuk le a párkány szélét maszkolószalaggal, még a felrakás előtt: ezzel megvédhetjük a tömítőanyag elszínező hatásától.
A párkány ragasztása két lépésben
A már méretre vágott párkányt (gyári vagy otthoni) és bepróbált ablakkönyöklőt, hasonlóan az XPS ragasztásához, alacsony tágulású PU ragasztóhabbal (először körbe, majd cikk-cakkban) fújjuk le. Itt vegyük figyelembe az időjárást. Télen (-10 °C-ig) a téli alacsony tágulású PU habot alkalmazzuk! A fújáskor azt is vegyük számításba, hogy a cseppentőtől (lefele hajló rész) 1,5-2 cm-re lesz egy üres hézag, amelyet nem szükséges befújni.
Ugyanúgy célszerű eljárni a párkány ragasztásával, mint az XPS-nél, vagyis jó alaposan be kell nyomkodni a párkányt a PU habba. Nem gond, ha túlcsordul. Ne törölgessük!
Majd le kell súlyozni. A súlyt egy papírlapra helyezzük, hogy megakadályozzuk a festék kopását. Figyeljünk arra, hogy a PU hab nem köt rögtön, tehát tud csúszkálni a párkány!
Mivel az XPS lejtős, akár el is mozdulhat.
Tömítés
Csak kültérre jó és festhető tömítőt vegyünk igénybe. Ha nincs párkányfogadó, akkor a hosszanti oldalra is kellhet belőle. A tömítendő rés 2-3 mm legyen. Ennyi kell a párkány dilatációjának.
A tömítést csak akkor végezzük el, ha a PU ragasztó már megkötött! Abban az esetben, ha nem rendelkezünk a szilikonozásban gyakorlattal, akkor érdemes a vakolatot is maszkolószalaggal ellátnunk.
Tömítés után a lehetséges egyenetlenségeket simítsuk el, és fontos, hogy 5 °C felett tömítsünk!
Festés
A festett Sillmaster párkányokhoz mindig adunk javítófestéket. Így a festhető tömítést ecset segítségével le lehet festeni (5C felett). A maszkoló szalagokat a festék megszáradása után lehet lehúzni.
A kicsordult PU eltávolítása
Csak akkor kezdjen hozzá, amikor a PU megkötött. Ekkor szike segítségével könnyedén eltávolítható a megkötött PU ragasztó. A második képen látszik, hogy sikerült a túlcsordult PU ragasztót a párkány alól könnyedén szikével eltávolítani.