Ahhoz, hogy a párkány / könyöklő sokáig szép és hibamentes legyen, az alábbiakat érdemes figyelembe venni.
Tárolás felragasztás előtt: állítva, a lehajló résszel felfelé. Párazáró anyaggal (pl.: fólia) nem szabad letakarni. A helytelen tárolás okozta problémákért (deformáció, festékleválás) felelősséget nem vállalunk.
Méretezés
Szélesség:
Kültérben a fal síkja és az ablak közötti távolsághoz hozzá kell adni 3 cm-t. 1,5 cm kell a cseppentőnek, 1,5 cm kell arra, hogy ne a falon folyjon végig a lecsepegő eső. Beltérben, a fal síkja és az ablak közötti távolsághoz 1,5 cm-t kell hozzáadni, ez szükséges a cseppentőnek.
Párkányfogadó esetében a párkányfogadóig kell mérni. Ha nincs párkányfogadó, 3-5 mm rést kell hagyni az ablak és a párkány között.
Hosszúság:
A két falsík közötti távolságból le kell vonni 5-5 mm-t a dilatációs hézagnak. Ez adja a gyártandó hosszt. Amennyiben a szigetelés alá szeretnék helyezni, úgy a tégla síkjáig nem mehet a párkány, ott is kell 5-5 mm dilatációt hagyni.
FONTOS: Sajnos nem minden építkezésnél találhatók derékszögek és párhozamos síkok az ablakoknál. Több helyen is szükséges mérni egy ablakon belül, és ajánljuk a nagyobb méret választását.
Előkészület
Nem mindig párhuzamos az, ami annak tűnik. Üzemünkben derékszögű téglalapokat tudunk vágni, ha ettől eltérők az igények, azt otthon kell megvalósítani, levágni. Párkányaink, könyöklőink könnyedén vághatók gyémántkoronggal (sarokcsiszolóval). Ajánljuk sablon készítését: a szükséges dilatációk levétele után rá kell rajzolni a sablont a párkányra, ezután következhet a kivágás.
A terméket homogén felületre lehet ragasztani, a vakolt felület a legegyszerűbb módja.
Ajánlott módszer:
A nálunk megvásárolható lejtésképzett XPS lapból a szükséges mennyiséget le kell vágni, majd fel kell ragasztani a sík felütetre. Munkásabb módszer, ha polisztirol lemez (EPS 100, XPS) kerül ragasztással a falsíkra, és Styropor csiszolóval kicsiszolják a lejtést (5%). A lejtést vízmértékkel ellenőrizni kell. Az ablakot, illetve a vakolatot (falat) maszkolószalaggal körbe kell ragasztani, majd következhet a polisztirol levakolása, és a száradás megvárása.
Másik, de nem biztos megoldás: a polisztirol lemezt (EPS 100, XPS) felragasztás után maszkolószalaggal körbe kell ragasztani az ablakot, illetve a vakolatot (falat), majd le kell vakolni a polisztirolt. A vakolat megszáradása után jöhet az ékek felhelyezése a vakolt síkra.
Ragasztás
Az előkészített felületet le kell takarítani, pormentesíteni.
Ragasztás csemperagasztóval:
Az S1-es flexibilis csemperagasztót be kell keverni a gyártói utasítások szerint. (Javasoljuk a profi S1-es csemperagasztót.) 4-es glettvassal fel kell vinni a ragasztót az ajánlottan előkészített felületre. A párkány belehelyezésekor vigyázni kell, hogy a dilatációs hézagok megmaradjanak. Egy vízmérték segítségével óvatosan, egyenletesen bele kell nyomni az anyagba a lapot.
A párkány akkor van jól leragasztva, ha a hátoldal minden négyzetmilliméterét éri a ragasztó. Minden termék a hő hatására tágul, zsugorodik. Rossz ragasztás esetén (kopogó hang ütögetés hatására) a nem ragasztott irányba tágul, így nem biztosított a termék sokévnyi esztétikai szépsége.
Ragasztás alacsonytágulású PU ragasztó habbal:
Javasoljuk az általunk is forgalmazott Den Braven Multi Kleber PU habot. A felület megtisztítása után a PU habot ki kell fújni a fal síkjára (a vakolatra), ezután bele kell helyezni az ékeket (ha nem csiszolással van kialakítva a lejtés). Amennyiben szükséges, annyi habot kell még fújni, hogy az ék (ha van) felső síkja felé érjen a PU hab. A habot először a peremen (téglalap alakban), majd cikkcakk alakban a téglalap belsejében érdemes sűrűn fújni úgy, hogy ha rákerül a párkány, a teljes felület alulról a PU habban legyen. A lapra ezután ajánlott egy nehéz tárgyat tenni (a teljes felületen), hogy az lenyomva tartsa.
Tömítés
A dilatációs hézagot ezek után KÜLTÉRI szilikonnal kell kihúzni (javasoljuk a Den Braven Akril Exterior tömítő anyagot), majd a felesleget letörölni. Lehetőleg színazonos szilikont érdemes használni. Fahatású párkány esetében beszerezhető nálunk javítófesték, amivel a festhető szilikont le lehet festeni.